Vali keel

Vali keel

Intel, kes aastakümneid domineeriis protsessorite tootmises, läbib tõsist tehnoloogilist ja finantskriisi. Analüütikud arvavad, et ainus viis äri päästa on ettevõtte jagamine projekteerimise ja tootmise üksusteks.

Intel_breakup.jpg

Intel, kes aastakümneid juhtis protsessorite tootmist, läbib enneolematut tehnoloogilist ja finantskriisi, kusjuures ettevõtte tehased toovad miljardilisi kahjumeid. Analüütikud räägivad üha enam sellest, et ainus viis äri säilitada ja konkurentsivõime taastada võib olla ettevõtte radikaalne jagamine.

Integreeritud mudeli kokkukukkumine

Pärast aastakümneid edukat tööd integreeritud mudeli järgi, kus Intel projekteeris ja tootis oma kiipe oma tehases, muutus olukord järsult umbes viis aastat tagasi. Pooljuhtide tootmises võtsid juhtrolli üle TSMC ja Samsung Electronics, kes töötavad sõltumatute alltöövõtjatena ja annavad teistele protsessorite arendajatele juurdepääsu kõige kaasaegsemate tootmisvõimsustele.

Aktsiahindade langus

Intel lahendas probleemi osaliselt, andes oma kiipide osa tootmise üle TSMC-le, kuid see vähendas kasumit. Viimastel aastatel on Inteli aktsiad langenud peaaegu 65%, samal ajal kui AMD aktsiad on kasvanud rohkem kui kaks korda, TSMC peaaegu neli korda ja Nvidia väärtus on kasvanud rohkem kui 16 korda.

Juhtkonna vahetus ja ebakindlus

Inteli endine tegevjuht Pat Gelsinger püüdis muuta ettevõtte lepinguliseks kiipide tootjaks, kuid ei saavutanud edu ja lahkus ametist 2024. aasta detsembris. Pärast David Zinsneri ja Michelle Johnston Holthausi ajutist juhtimist võttis ettevõtte eesotsas 2024. aasta märtsis üle Lip-Bu Tan. Siiski pole ta veel selget strateegiat esitanud.

Klientide probleemid

Enamik potentsiaalseid kliente, sealhulgas Nvidia ja AMD, ei tee Inteliga koostööd huvide konflikti ja tootmisplatvormi ebaküpsuse tõttu. Erinevalt TSMC-st pole Intelil arenenud klienditeeninduse süsteemi, mis on lepingulise tootmise jaoks kriitilise tähtsusega.

Finantsilised kahjumid

Hoolimata Intel Foundry tütarettevõtte loomisest eraldi nõukogu ja juhatusega, jäävad tootmissuuna finantsnäitajad katastroofilisteks. Esimese kvartali operatiivkahjum oli 2,32 miljardit dollarit pärast eelmise aasta üldist 13,4 miljardi dollari kahjumit.

Viimane võimalus

Intelil on veel kindluse varu — 9 miljardit dollarit kontodel ja 100 miljardi dollari väärtuses tootmisseadmeid. Kuid ilma radikaalste muudatusteta riskib ettevõte lõplikult konkurentidest maha jääda, hoolimata juhtkonna plaanidest jõuda 2027. aastaks tasuvuseni ja selliste klientide meelitamisest nagu Microsoft ja Amazon Web Services.

Ekspertide arvates pole küsimus enam selles, kas Intel jagunevad, vaid selles, millal see juhtub. Ettevõtte jagamine võib olla ainus viis päästa üks Ameerika tehnoloogiatööstuse sümboleid.

Täpsemat teavet leiate Inteli ametlikult veebilehelt.

Probleemide korral kirjutage meile, me aitame kiiresti ja kvaliteetselt!